Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać maklerem?

1
Podziel się:

Czym zajmuje się makler? Jakie umiejętności trzeba posiadać, by być maklerem? Ile można zarobić jako makler?

Jak zostać maklerem?
Makler giełdowy kojarzy się z zajęciem prestiżowym i dobrze płatnym. Zajęcie to może wydać się wspaniałą zawodową alternatywą dla osób, które od dawna interesują się notowaniami poszczególnych akcji na giełdzie. Jak zostać maklerem? Co to jest licencja maklerska? Czy egzamin na maklera jest trudny? Ile zarabia makler? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Jak zostać maklerem – opis zawodu

Makler to osoba, którą ogólnie można opisać jako pośrednika wszelkich transakcji towarów, usług i papierów wartościowych. Może on pracować na giełdzie i wówczas kontroluje poczynania maklerów zatrudnionych w biurach maklerskich lub domach inwestycyjnych. Ci drudzy mają za zadanie pozyskiwać nowych klientów, kontaktować się z nimi oraz opiekować przekazanymi zleceniami zanim te zostaną ostatecznie wprowadzone na giełdę. Makler pracujący w biurze informuje klienta o sytuacji rynkowej, jego zasobach inwestycyjnych oraz w niektórych przypadkach doradza, w jakie akcje warto ulokować pieniądze. To także on przekazuje dalej polecenia klienta do maklera giełdowego.

Jak zostać maklerem?

Maklerem może zostać w zasadzie... każdy. Ważne jest jednak aby spełnić kilka podstawowych warunków: nie figurować w rejestrze skazanych, mieć wykształcenie min. średnie (choć preferowane są ukończone studia na kierunkach takich jak ekonomia, finanse itp.), znać jeden język obcy oraz posiadać specjalną licencję maklerską. Zdobycie tej ostatniej to sprawa wręcz kluczowa. Aby uzyskać uprawnienia do sprawowania zawodu maklerskiego należy zdać państwowy egzamin, który zgodnie uznawany jest za niezwykle trudny. Jego zdawalność szacuje się na ok. 10%.

Egzamin maklerski – jak uzyskać licencję na maklera?

Egzamin maklerski przeprowadza dwa razy do roku Komisja Nadzoru Finansowego. Aby móc do niego przystąpić trzeba w odpowiednim terminie dostarczyć do siedziby Komisji wypełniony wniosek, dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej (500 zł za egzamin zwykły i 150 zł za egzamin uzupełniający) oraz jedną fotografię. Egzamin maklerski to test jednokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami. Za udzielenie tej poprawnej kandydat na maklera otrzymuje 2 punkty. Brak zaznaczonej odpowiedzi to 0 punktów, natomiast każda pomyłka oznacza odjęcie 1 punktu. Materiał, który obejmuje egzamin licencyjny to 24 ustawy prawne i 7 działów matematyki finansowej. Po zdaniu testu kandydat na maklera zobowiązany jest przedłożyć w Komisji Nadzoru Finansowego zaświadczenie o niekaralności, poświadczenie o posiadaniu pełni praw publicznych (jeśli przyszły makler nie ma polskiego obywatelstwa) oraz kopię dokumentu poświadczającego zdanie egzaminu.

Kto nadaje się na maklera?

Choć zawód maklera teoretycznie dostępny jak dla szerokiego grona osób, to zdecydowanie nie każdy nadaje się do jego wykonywania. Przede wszystkim makler musi bardzo dobrze znać schematy funkcjonowania giełdy. Oczywiście nie ma na świecie osoby, która jest w stanie przewidzieć wszystkie zmiany notowań poszczególnych akcji, jednak poznanie giełdy od podszewki wydaje się być niezbędne do skutecznego kierowania inwestycjami klienta. Do tego nie zaszkodzi szeroka wiedza ekonomiczna oraz zdolności analitycznego myślenia. Makler musi być również bardzo odporny na stres – czasem zmiany na giełdzie zachodzą w zawrotnym tempie i jego zadaniem jest takie pośredniczenie w transakcjach, by klient nie znalazł się pod kreską. Makler musi być uważny, mieć oczy dookoła głowy i oprócz tego powinien w szybki i skuteczny sposób wyszukiwać istotne informacje.

Jakie są zarobki maklera?

Zarobki maklera należy uznać za wysokie, choć trzeba pamiętać, że są one zależne od wyników jego pracy. Początkujący makler może liczyć na pensję w wysokości około 2000 złotych netto, ale z czasem stawka ta rośnie. Serwis wynagrodzenia.pl podaje, że 25% maklerów zarabia mniej niż 3800 złotych brutto taki sam procent maklerów zarabia więcej niż 11500 złotych, a mediana pensji maklerskich to 6400 złotych.

Sytuacja na rynku pracy

Skoro wiadomo już, jak zostać maklerem, warto przyjrzeć się sytuacji tego zawodu na rynku pracy. Posad dla nowych adeptów nie powinno zabraknąć – ze względu na trudny egzamin każdego roku pracy w tym charakterze podejmuje się niewielka liczba osób. Ofert pracy można szukać między innymi na http://praca.money.pl/oferty/makler-papierow-wartosciowych/.

Plusy i minusy pracy maklera

  • zawód elitarny i dobrze płatny,
  • praca pełna emocji, brak nudy,
  • możliwość rozwoju,
  • zawód cieszący się dużym szacunkiem społecznym

- praca stresująca,

- ciągła dyspozycyjność, praca w domu, nieustanne obserwowanie rynków,

- duże ryzyko podjęcia nieodpowiednich decyzji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Nadia
2 lata temu
Ja wybrałam studia podyplomowe na WSKZ na kierunku doradztwo inwestycyjne. Dzięki ukończeniu kierunku byłam świetnie przygotowana do zdania egzaminu państwowego prowadzonego przez KNF. Studia mają świetnie przygotowane materiały dydaktyczne, duża dawka przydatnej wiedzy.