Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać dziennikarzem?

1
Podziel się:

Co robi dziennikarz w swojej pracy? Co trzeba zrobić, żeby zostać dziennikarzem? Jak wygląda rynek pracy dziennikarzy?

Jak zostać dziennikarzem?

Wydaje Ci się, że praca dziennikarza to zawód dla Ciebie? Poznaj najważniejsze wymagania na tym stanowisku.

Praca dziennikarza jest fascynująca, ale również męcząca. Ciągła pogoń za wydarzeniami i konieczność bycia w miejscach, w których coś się dzieje, sprawiają, że dziennikarze najczęściej pracują znacznie dłużej niż 8 godzin dziennie. Jeżeli zamierzasz spróbować swoich sił w tym zawodzie, to sprawdź, jakie musisz spełniać warunki i na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.

Jak zostać dziennikarzem? – opis zawodu

Praca dziennikarza sprowadza się do poszukiwania i opracowywania materiałów prezentowanych w środkach masowego przekazu (np. gazetach, telewizji). W zależności od miejsc, w których dziennikarze wykonują swoje zawodowe obowiązki, dzieli się ich m.in. na: telewizyjnych, prasowych i radiowych. Inny, często stosowany podział, uwzględnia tematykę, w której specjalizują się dziennikarze. W ten sposób można mówić o dziennikarzach: sportowych, politycznych, gospodarczych czy śledczych.

Jak zostać dziennikarzem? – wymagania

Dziennikarz, w odróżnieniu od redaktora, najczęściej ma bezpośredni kontakt z ludźmi, musi bowiem opuszczać redakcję, by przeprowadzić wywiady. W związku z tym powinien być on otwarty na świat i wykazywać się umiejętnościami miękkimi. Warto jednak pamiętać, że kandydaci zainteresowani wykonywaniem tego zawodu nie muszą spełniać wygórowanych wymagań – najważniejsze jest, by umieli się odnaleźć w redakcji, telewizji lub radiu i wykazali się umiejętnością pisania na wybrane tematy w sposób interesujący.

Jak zostać dziennikarzem? – wykształcenie

By wykonywać zawód dziennikarza, niepotrzebne jest kierunkowe wykształcenie. Dziennikarzami często zostają ludzie, którzy potrafią pisać i to bez względu na ukończony kierunek studiów. W związku z tym nie dziwi nikogo, że osoba posiadająca gruntowną wiedzę na temat ekonomii, może przygotować merytoryczne teksty, które w dodatku będą czytelne dla odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że brakuje dziennikarzy, którzy ukończyli dziennikarstwo lub filologię polską. Ci jednak, by pisać ciekawie na wybrany temat, muszą opanować trudną sztukę znajdywania potrzebnych im informacji.

Jaką ścieżkę powinni obrać ci, którzy nie mają kierunkowego wykształcenia, ale chcieliby pracować w tym zawodzie? Na rynku działa wiele firm organizujących szkolenia z warsztatu dziennikarskiego. Wprowadzenie w jego tajniki to pierwszy krok do tego, by przygotowywać materiały, które czytelnicy będą chcieli czytać, a słuchacze radia słuchać. Warto też dużo czytać, bo to pozwala na poszerzenie swojego słownictwa.

Kto nadaje się na dziennikarza?

By wykonywać zawód dziennikarza, dobrze wykazywać się otwartością na świat. Osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu, powinny być dociekliwe i zaangażowane. Znaczenie mają również umiejętności miękkie, bo w ten sposób łatwiej pozyskać informacje od osób mogących się nimi podzielić.

Dziennikarze pracują samodzielnie lub w zespole. Pracując w zespole, konieczna jest umiejętność pracy z innymi – może się zdarzyć, że nad tym samym materiałem będzie musiało pracować kilka osób. Wówczas też konieczne jest podzielenie się pracą.

Będąc dziennikarzem, warto pamiętać o etyce i konieczności bycia obiektywnym. Nie każdy potrafi nabrać dystansu, gdy musi pisać o zagadnieniu, którym się interesuje. Wydaje się, że kwestia ta dotyczy głównie dziennikarzy politycznych, którzy – w zależności od swoich poglądów – często miewających problemy z zaprezentowaniem informacji w obiektywny sposób.

Ile zarabia dziennikarz?

Zarobki dziennikarzy są zróżnicowane i zależą głównie od miejsca zatrudnienia. Inne stawki oferują rozgłośnie radiowe, inne lokalne redakcje, a jeszcze inne redakcje o ogólnopolskim zasięgu. Z tego właśnie względu tak trudno jest określić, na ile może liczyć osoba wykonująca pracę dziennikarza. Większość nie otrzymuje jednak za swoją pracę mniej niż 2000 zł brutto.

Wraz z rosnącym doświadczeniem i stażem pracy, dziennikarze mogą liczyć na cykliczne podwyżki. Wśród benefitów, które otrzymują dziennikarze, wymienić należy dostęp do: służbowych telefonów komórkowych, przenośnych komputerów czy prywatnej opieki medycznej.

Sytuacja na rynku pracy

Praca dziennikarza jest bardzo interesująca i to główny powód, dla którego konkurencja w branży jest duża. Chcąc zostać uznanym dziennikarzem, trzeba poświęcić lata na mozolną pracę. Drogę tę warto rozpocząć od skończenia stażu np. w lokalnej gazecie. To powinno otworzyć drzwi do innych, bardziej uznanych redakcji.

Dziennikarz – plusy i minusy

  • możliwość podróżowania po kraju i świecie,
  • ciekawa praca,
  • możliwość wyrobienia sobie nazwiska w branży i zgromadzenia czytelników,

- na pracę trzeba poświęcać więcej niż 8 godzin dziennie,

- praca wiąże się ze stresem

- początkowo niskie zarobki.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
przystojny
3 lata temu
otworzylem dzialalnosc place skladki zus zadalem pytania do policji powolujac sie na wpis mojej gazety internetowej Pytania ciezkie dla policji omijaja duzym lukiem chcialbym wlaczyc o nagrode dziennikarska Niestety napisalem jako redaktor naczelny mojej gazety policja mi odpisala regolke ze musze podac imie nazwisko dziennikarza oraz redakcje To wszytko mialem zamieszczone w pismie jak ugrysc temat zeby dostac odpowiedz od policji ?