Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Uprawnienia pracownicze

0
Podziel się:

Uprawnienia pracownicze

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2012-02-06

Czas pracy

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, Twój czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli jesteś osobą zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, Twój czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, pod warunkiem że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący nad Tobą opiekę wyda w odniesieniu do Twojej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Koszty badań profilaktycznych ponosi Twój pracodawca.

Powyższe normy czasu pracy będą wobec Ciebie stosowane od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.

Jako osoba niepełnosprawna, nie możesz być zatrudniony w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Tych przepisów nie stosuje się, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników wyrazi, na Twój wniosek, zgodę na pracę w wymiarze obowiązującym pracowników pełnosprawnych oraz w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu.

Przerwy w pracy

Masz prawo do dodatkowej przerwy w pracy (15 minut) na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek; nie ma ona wpływu na wysokość wynagrodzenia.

Osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowo 10 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciagu roku.

Jeżeli jesteś osobą o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, masz prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu:

  • uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
  • wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych bądź usprawniających oraz uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, ale tylko wówczas, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza ustalonymi godzinami pracy.

W przypadku wyjazdu na turnus rehabilitacyjny łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do ww. zwolnienia jest całkowicie niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, przysługują Ci dodatkowe uprawnienia!

_ Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają jedynie charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one jednak wiążącej interpretacji przepisów prawnych. _

uprawnienia osób niepełnosprawnych
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)