Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Środki z Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2012-04-30

Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia

Wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym na założenie spółdzielni i spółdzielni socjalnej) przez zastosowanie następujących instrumentów (jednego lub kilku):

  • doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości (w tym w formie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej – o ile wszyscy udziałowcy są osobami, które rozpoczęły prowadzenie działalności w wyniku uczestnictwa w projekcie realizowanym w ramach przedmiotowego Działania), do wysokości stanowiącej równowartość 40 tys. zł (lub 20 tys. na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej),
  • wsparcie pomostowe w okresie do 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, obejmujące finansowe wsparcie pomostowe wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji, połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu).

Do końca 2011 roku dotacje unijne były bezzwrotne. Od 2012 roku zmieniają się zasady ich przyznawania. Oprócz dotacji bezzwrotnej będą też mikropożyczki. Pomoc bezzwrotna przysługuje osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:

o osobom pozostającym bez zatrudnienia przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu dwóch lat przed przystąpieniem do projektu,

o kobietom (w tym zwłaszcza powracającym lub wchodzącym na rynek pracy po urodzeniu dziecka),

o osobom do 25. roku życia,

o osobom niepełnosprawnym,

o osobom powyżej 45. roku życia,

o osobom zamieszkującym w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz mieszkańcom miast do 25 tys. mieszkańców.

O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się osoby pozostające bez zatrudnienia, zarówno zarejestrowane, jak i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Dofinansowania nie otrzymają osoby pracujące.

Pomoc w postaci pożyczki będzie kierowana do osób, które posiadają co najmniej minimalny kapitał początkowy na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.

Pożyczki będą nisko oprocentowane, udzielane na okres pięciu lat przez fundusze pożyczkowe. Zasady udzielania bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki mogą różnić się między województwami.

Poddziałanie 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie

Wsparcie dla osób zwolnionych, przewidzianych do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, zatrudnionych u pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne poprzez zastosowanie co najmniej jednego z następujących instrumentów:

  • doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej,
  • przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, do wysokości 40 tys. złotych na osobę,
  • wsparcie pomostowe udzielane w okresie do 6 lub do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy o udzielenie wsparcia pomostowego, obejmujące finansowe wsparcie pomostowe wypłacane miesięcznie w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu wypłacenia dotacji, połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji (wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność w ramach danego projektu).

PAMIĘTAJ!

Procedury postępowania mogą być różne w różnych instytucjach dysponujących unijnymi środkami, dlatego też przed ubieganiem się o dotacje sprawdź, na jakich zasadach są one udzielane!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)