Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

A teraz rejestracja…

0
Podziel się:

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2013-01-25

Działalność gospodarczą rozpoczynamy od rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który oprócz wniosku o wpis do ewidencji jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP)
oraz do ZUS lub KRUS. Wymieniony wniosek pozwala także na wybór formy opodatkowania.

Należy pamiętać, że dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym wymagać będzie m. in. rejestracja do podatku VAT. Czynność ta powinna być wykonana przed uzyskaniem pierwszych przychodów. Za pośrednictwem tego samego wniosku zgłasza się wszelkie zmiany, w ciągu 7 dni od ich zaistnienia. Formularz jest dostępny na stronie internetowej https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/.

Po złożeniu wniosku CEIDG, nie później niż w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w dowolnym oddziale ZUS uzupełniony druk ZUA - jeśli wykonywana działalność jest jedynym naszym źródłem dochodów lub ZZA - gdy jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, w której zarabiamy powyżej minimalnego wynagrodzenia.

Preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne

Od 24 sierpnia 2005 r. początkujący przedsiębiorcy mają prawo do odprowadzania niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będą płacić tylko te osoby, które rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności. Zniżka obowiązuje przez 24 miesiące, w kwocie nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Składki na ubezpieczenia od tak ustalonej podstawy wymiaru mogą opłacać jedynie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej.

Ze zniżki nie skorzystają jednak osoby, które – prowadząc firmę – wykonywałyby działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego w roku założenia firmy lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ważne

Nie ma obowiązku zgłaszania do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych dotyczących miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności oraz zmian w tym zakresie.

Warto postarać się o pieczątkę firmową, co ułatwia i przyspiesza wypełnianie wielu dokumentów, na większości urzędowych druków znajduje się pole na nią przeznaczone. Można także jej używać na umowach i przy fakturach.

Na pieczątce umieszcza się:

o pełną nazwę firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy),

o adres siedziby,

może być telefon i faks,

o REGON,

o NIP.

Przy transakcjach związanych z prowadzoną działalnością można używać konta prywatnego lub płacić gotówką, nie ma obowiązku posiadania konta firmowego. Wymóg konta firmowego istnieje w przypadku transakcji powyżej 15 000 euro.

Warto wiedzieć

Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie działalności w formie spółki osobowej albo kapitałowej, rejestracji dokonujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym, prowadzonym przez sądy rejonowe właściwe ze względu na siedzibę tworzonej spółki. W sądach są dostępne odpowiednie ku temu formularze.

Uzyskanie wpisu w ewidencji albo KRS może być jednak niewystarczające, aby podjąć działalność gospodarczą. Wynika to po części z faktu, iż wiele rodzajów działalności wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych (przedsiębiorcy są zobowiązani zapewnić posiadanie tych kwalifikacji). Najczęściej jednak przedsiębiorca nie musi posiadać tych kwalifikacji sam, wystarczy bowiem, jeśli zatrudni osoby z niezbędnymi kwalifikacjami do wykonywania określonych czynności. Wyjątkiem są natomiast określone zawody (np. medyczne i prawnicze), w których wymagane jest, by kwalifikacje zawodowe posiadał sam przedsiębiorca. Kolejną grupą barier prawnych, jakie należy pokonać, aby móc dokonać legalizacji naszej działalności, jest tzw. reglamentacja działalności gospodarczej, tj. obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Tego rodzaju obowiązki dotyczą ponad 80 rodzajów działalności gospodarczej.

Co oznacza reglamentacja? Najprościej mówiąc, mówi ona o tym, że nie możemy podjąć działalności, jeżeli nie spełnimy, przewidzianych prawem, szczególnych jej warunków. W przypadku koncesji i zezwoleń należy wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. Natomiast w przypadku działalności regulowanej wystarczy, jeśli złożymy prawdziwe oświadczenie o spełnianiu tych warunków. Prowadzenie działalności możemy rozpocząć dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej. Wyjątkiem od tej reguły jest działalność regulowana, którą możemy podjąć nawet po upływie 14 dni od złożenia wspomnianego oświadczenia, w sytuacji, gdy organ prowadzący rejestr nic w tym czasie, w naszej sprawie nie zrobił.

Osoby, które planują założyć działalność gospodarczą, powinny określić, czym będzie się zajmować ich firma. W związku z tym należy wybrać odpowiednie kody z Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007, które są dostępne na stronie GUS lub skorzystać z Wyszukiwarki kodów PKD na stronie EUGO.

jak założyć firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)