Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

CV, które przekona pracodawcę

0
Podziel się:

Przygotowanie dobrego CV bywa trudniejsze, niż się wydaje. Co roku boleśnie przekonują się o tym setki kandydatów, którzy odpadają z procesów rekrutacyjnych ze względu na błędy w życiorysie.

CV, które przekona pracodawcę
(Antonio Muñoz Palomares/Dreamstime)

Przygotowanie dobrego CV bywa trudniejsze, niż się wydaje. Co roku boleśnie przekonują się o tym setki kandydatów, którzy odpadają z procesów rekrutacyjnych ze względu na błędy w życiorysie. Jak powinno wyglądać dobre CV?

Szukając pracy, warto pamiętać o tym, że firmy potrzebują osób, których zatrudnienie usprawni ich działanie i przyniesie korzyści. Dlatego poza umiejętnościami liczy się charakter oraz nastawienie do wykonywanych obowiązków. Nie zapominajmy o tym, gdy piszemy CV. Zwłaszcza, jeśli nie mamy dużego doświadczenia. Co zatem powinno znaleźć się w idealnym życiorysie?

Rzetelne informacje kontaktowe oraz zdjęcie

Adres mailowy nie może być infantylny lub np. z pseudonimem. Najlepiej korzystać z adresu, który zawiera imię i nazwisko. Pracodawcy tak naprawdę nie interesuje dokładny adres zamieszkania, czy dokładna data urodzenia. Wystarczy miasto i wiek. Nie wpisujmy stanu cywilnego. Sprawdźmy też dwa razy, czy CV zawiera właściwy numer telefonu.

Jeśli decydujemy się na zdjęcie, musi być ono oficjalne, w formalnym stroju, np. białej koszuli. Zdjęcia z wakacji, w żartobliwych lub prowokujących pozach przekreślają szanse na poważną pracę. Choć zdjęcie nie jest elementem obowiązkowym, warto je umieścić. Dlaczego? Bo, zdaniem ekspertów, jesteśmy wzrokowcami - lepiej pamiętamy informacje, które powiązać możemy z konkretną osobą, i chętniej pracujemy z ludźmi dbającymi o wygląd.

Przejrzysty i czytelny układ informacji

Doświadczenia zawodowe i wykształcenie zawsze przedstawiamy na zasadzie "odwróconej chronologii". Potencjalnego pracodawcę interesują najnowsze doświadczenia, zamierzchłej przeszłości poświęci na pewno mniej uwagi. Z podobnego powodu nie warto wpisywać do CV informacji, które nie korespondują ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Jeśli kiedyś roznosiliśmy ulotki, a teraz chcemy być np. specjalistą ds. PR, nie musimy się tym dzielić.

Wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia, umiejętności, hobby i języki zawsze opisujemy w punktach. Osoby odpowiedzialne za rekrutację na pewno nie zwrócą uwagi na CV pisane tekstem ciągłym, bo trudniej z niego wyłowić najważniejsze informacje.

CV powinno być proste i czytelne. Na zabawy z formą graficzną mogą sobie pozwolić np. graficy, czy osoby, które starają się o pracę wymagającą kreatywności. Ale także oni muszą dbać o to, by ich aplikacje były estetyczne i przede wszystkim czytelne.

Osiągnięcia

Poza przejrzystością i schludnością, uwagę rekrutera zwrócą informacje o tym, że kandydat w poprzedniej pracy lub na studiach robił więcej, niż do niego należało. Jeżeli więc jest coś, czym warto się pochwalić - zróbmy to. Co to może być? Ponadprzeciętne wyniki sprzedaży albo udział w projektach dla innych działów, umiejętności, które samodzielnie nabyliśmy w trakcie pracy. Jeżeli w czasie studiów udzielaliśmy się w organizacjach studenckich, projektach uczelnianych, wyjeżdżaliśmy do pracy za granicę albo na wymianę studencką - warto o tym wspomnieć. To pokaże pracodawcy, że kandydat jest ambitny i do pracy podchodzi odpowiedzialnie i robi więcej, niż się od niego oczekuje. - Tacy kandydaci rozpatrywani są najpoważniej, bo to oni będą dla pracodawcy partnerami w biznesie, a nie tylko odtwórcami powierzonej roli - komentuje Tomasz Rudnik.

Tylko prawda

Kłamstwo w CV niestety jest powszechne. Nie bez winy są sami pracodawcy, którzy często zawyżają wymagania. Z badania GazetaPraca.pl wynika, że informacjami zawartymi w życiorysie manipuluje aż 40 proc. kandydatów. Najczęściej, gdy trzeba określić znajomość języka obcego, wskazać zakres obowiązków, lub hobby. Pamiętajmy, że osoba odpowiedzialna za rekrutację może wszystko łatwo zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli coś nie wyda się na rozmowie, najpewniej wyjdzie na jaw w pierwszych tygodniach pracy. Wtedy konsekwencje zawsze są poważne - możemy nawet zostać zwolnieni.

Warto więc dobrze poznać swoje silne i słabe strony. Jak to zrobić? Poprośmy o opinię obecnego szefa, a nawet znajomych. Sprawdźmy, czy naprawdę mówimy biegle w obcym języku. Często deklarowany poziom "biegłości" okazuje się co najwyżej przeciętną znajomością języka, która uniemożliwia napisanie prostego, oficjalnego e-maila. Warto też odwiedzić szkołę językową i poprosić o sprawdzenie językowych umiejętności.


Uwaga! Wysyłanie tej samej wersji CV w odpowiedzi na każde ogłoszenie jest kardynalnym błędem. Warto więc uważnie przeanalizować wymagania poszczególnych firm i odpowiednio przeformułować CV, akcentując te umiejętności i cechy, które są potrzebne w danej firmie.

Gdy już napiszemy CV, dajmy je komuś do oceny - często błędy, których my nie widzimy, są oczywiste dla innych. W ten sposób można też wyeliminować proste pomyłki, jak np. niewłaściwy numer telefonu, czy literówki. Dobrze napisane CV nie gwarantuje pracy, ale znacznie zwiększa nasze szanse na przejście do dalszego etapu rekrutacji. Pamiętajmy, że osoba, która dokonuje wstępnej selekcji aplikacji, zwykle poświęca na jedno CV co najwyżej 30 sekund. Według różnych danych, na tym etapie w koszu ląduje od 70 do 85 proc. aplikacji.

Dziękujemy za pomoc Tomaszowi Rudnikowi, rekruterowi z wieloletnim doświadczeniem, założycielowi serwisu odpicujmiCV.pl

W jakiej kolejności najczęściej umieszczamy wiadomości w CV?

1. Informacje kontaktowe oraz zdjęcie
2. Doświadczenie zawodowe
3. Wykształcenie
4. Kursy/szkolenia
5. Języki
6. Umiejętności dodatkowe
7. Hobby/zainteresowania

Uwaga: Jeśli kandydat ma niewielkie doświadczenie, a głównym atutem jest np. wykształcenie, można je umieścić na drugiej pozycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela nie docenia Polaków. Będzie lepiej? Spośród 50 tysięcy urzędników zatrudnionych w unijnych instytucjach tylko 2495 to Polacy - wynika z danych stowarzyszenia Network PL.
Cudzoziemcy w Polsce będą mieli łatwiej Posłowie zadeklarowali poparcie dla większości poprawek, które zaproponował Senat do ustawy o cudzoziemcach.
Te przepisy utrudnią dostęp do przedszkoli? W ocenie PiS nowe przepisy mogą spowodować, że część dzieci nie będzie mogła znaleźć miejsca w placówkach oświatowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)